Pohled na KuniceO KROK ZPĚT 
KONTAKT 

Na Internetu
V Kunicích

Místo rekreace noclehárna
Ekonom dne 8. 12. 2005

Výstavba průmyslové zóny v obci Kunice má skluz. Developera i vesnici to již stálo desítky milionů korun. Hledá se viník.

Na 15. kilometru dálnice D1 hledáme Kunice. Jízda z Prahy netrvala déle než sedm minut. Sjíždíme kolem průmyslové zóny, které již rok dominuje sídlo společnosti Mountfield a logistický park Droxi. Těžká stavební technika se prohání v těsném sousedství, kde roste nová zóna.

Poprvé podjíždíme dálnici, děláme oblouk a po několika kilometrech podjíždíme dálnici podruhé. Nic příjemného. Kunice, dříve oblíbená destinace nedělních výletů s rybníkem, lodičkami, tenisovými kurty a kuželníkem, nás navíc vítají objížďkou a silnicí, za kterou by se nemusel stydět žádný tankodrom. Vesnička se topí v mlze. Rybník, kde se dříve koupalo a jezdilo na lodičkách, je bahňákem, protože jej nikdo od roku 1947 nevyčistil.

"Tady je mlha dost často a na ty silnice se nekoukejte. Právě jsme dodělali kanalizaci a vodovod je těsně před kolaudací. Jenže se nám to vše zkomplikovalo," omlouvá se starosta Josef Málek.

Kunice, kde dnes žije 750 obyvatel, mají ambiciózní plány. Do pěti let by se měl jejich počet zdvojnásobit. Již dnes však jsou, jak nerad přiznává starosta, noclehárnou Prahy. Některé lokality, kde by měla proběhnout další individuální výstavba, jsou již rozparcelovány.

NEBYLY PENÍZE. Zavádění inženýrských sítí v obci, která má roční rozpočet necelých sedm milionů korun, nebylo vůbec jednoduché. "Vlastní zdroje jsou pro každou obec problémem. Neměli jsme čím ručit za úvěry. Vlastníme pouze les a požární zbrojnici. Banky chtěly až 3,5násobek celkové půjčky jako ručení, " vysvětluje starosta.

V případě kanalizace i vodovodu musela obec dát dohromady vždy pětinu z celkových nákladů. Naděje se proto obrátily k developerské firmě Pinnacle, která od soukromníků vykoupila 40 hektarů pozemků a začala s přípravou průmyslové zóny. Firma přislíbila obci 15 milionů korun.

Kunice se domnívaly, že nic nebrání tomu, aby si zažádaly o státní dotace. Ty dostaly a výstavba inženýrských sítí se rozjela. Jenže peníze od developera byly podmíněny vydáním územního rozhodnutí. To se ale zadrhlo. Odvolaly se totiž proti němu pracovnice mnichovického stavebního úřadu (viz rámeček). Vesnice tak začala řešit vážný problém s financováním stavby.

Vzala si dodavatelský 6% úvěr a navíc podepsala i vysoké penále. Domnívala se, že se vše vyřeší a nedojde na nejhorší. Došlo. Ani do této chvíle se obci ještě nepodařilo všechny dluhy vyrovnat. Nezaplatila úroky a dokonce ještě dodavateli kanalizace Energii Kladno dluží část úvěru.

Navíc vzhledem k tomu, že se protahuje výstavba v průmyslové zóně, mohou nastat problémy i se splácením úvěrů spojených s dotací. Jejich umořování by mělo plynout právě ze stočného, části vodného a z daně z nemovitostí. S těmito ročními příjmy ve výši zhruba 2,5 milionu korun obec kalkuluje. Od vlastních obyvatel mnoho peněz čekat nemůže. Protože jak nám potvrdila i obyvatelka Kunic a kronikářka obce Růžena Drahošová, všichni mají vlastní studny a obecní vodovod je pouze záložním zdrojem, kdyby vyschly.

Samotná zóna by navíc měla zaměstnat až 1200 lidí. Měla by zde kromě kancelářské budovy i stáčírna limonád a sklad. Očekávání jsou obrovská, a proto ta nervozita.

Důchodce Vojtěch Barták, který se k nám přidal, si vůbec nebral servítky: "Je to skandální nehoráznost," nechal se slyšet na adresu stavebního úřadu v Mnichovicích.

Jenže ani starosta ani ostatní lidé z Kunic, s nimiž jsme hovořili, vlastně nevědí, proč k tomuto zdržení došlo. Zaznělo i to, že stavbu stavební úřad torpéduje proto, že je to v zájmu Mounfieldu.

KDO ZA TO MŮŽE. Nebylo nic snazšího, než údajné viníky navštívit. "To víte, že nejsem z takové akce nadšen. Byli za mnou i zástupci Pinnacle, jestli jim to neblokuji. Ujistil jsem je, že jsem sice tvrdý obchodník, ale nikdy bych neudělal druhému nic z toho, co nechci, aby někdo dělal mně. Sami jsme tady před rokem dostavěli," řekl Ekonomu majitel firmy Mountfield Ivan Drbohlav.

I když mu v těchto dnech nejvíce vadí všudypřítomný prach, stavbu netorpéduje. Dohodl se s Pinnaclem, že vodovod povede i k němu, bude rozšířena příjezdová komunikace a v rozpočtu je zahrnuta i částka na jedno umytí všech oken. Zde jsme viníka nenašli, proto musíme dál.

Přejet do Mnichovic na stavební úřad byla otázka několika minut. Čekali jsme, že narazíme na odpor. Jenže vedoucí Andrea Hejná je nejen půvabná blondýnka, ale její argumenty zněly velice logicky.

"Jsem cvičená v tom, jak má vypadat projektová dokumentace pro územní rozhodnutí. Byla jsem se na ni podívat a podle mě vykazovala řadu nesrovnalostí. Studie o posuzování vlivu na životní prostředí byla zpracována na to, že do průmyslové zóny povede vlečka, která sníží počet kamionů. Počítalo se s devíti vlakovými soupravami, s 1500 jízd kamionů a s tisícovkou jízd osobních aut za 24 hodin. Žádná vlečka však v návrhu územního rozhodnutí nebyla," dodává Hejná.

Dopravní zatížení počítalo s čísly, která vycházela ze stavu roku 2000. Jenže po vstupu do EU doprava na dálnici podstatně vzrostla. "Nechceme, aby se u nás opakovala situace, která je na výjezdu na Jesenici, kde stojí permanentně několik stovek metrů dlouhá fronta aut," vypočítává Hejná.

"Naše odvolání do rozhodnutí nepramenilo z řevnivosti mezi stavebními úřady, ale čistě z obavy, aby se po výstavbě zmíněného areálu dostal ještě někdo plynule na dálnici," dodává Hejná.

CHYBĚLA KOMUNIKACE. Výsledkem odvolání bylo sice zdržení a prodražení výstavby, ale developer zapracoval do původní dokumentace například i vybudování dvou kruhových křižovatek, které by měly situaci s případnými kapacitními problémy na sjezdu a nájezdu z dálnice vyřešit. Ještě je však nutné vše projednat v územním a stavebním řízení. A takových "dopracování" je mnohem víc. "V územním rozhodnutí máme 102 podmínek, ale nikdo mi nevěří, že jsem ochoten je všechny splnit," povzdychl si partner Pinnacle Roman Řehák.

Mezi Kunicemi a Mnichovicemi to zajiskřilo. Ve chvíli, kdy Ekonom začal sondovat situaci a vlastně svým způsobem obnovil komunikaci, tak se věci hnuly k lepšímu. "U kolegyně Podholové byli zástupci Pinnacle a ubezpečili ji, že jejich projekt ve druhé fázi již počítá s výstavbou kruhových křižovatek. Pokud to dostaneme písemně, včetně výpočtu dopravního zatížení od oprávněné osoby, tak je kolegyně rozhodnuta stáhnout své odvolání do stavebního povolení," zavolala do redakce Andrea Hejná.

Co krok, to mina
Fondy Euroview, Europa Capital a Europa již v ČR investovaly přes firmu Pinnacle 270 milionů eur.

Poslední rozpracovaná akce za dvě miliardy korun na 15. kilometru dálnice D1 u obce Kunice má přes rok zdržení. Proč?

Ani Romanu Řehákovi, partneru společnosti Pinnacle Real Estate Innovation, není vše zcela jasné. Přesto tvrdí:

"Pokud si nepřipustím myšlenku, že z obstrukcí, které výstavbu provázejí, někdo profituje, pak jsme šlápli na minu. Průmyslová zóna se nachází v katastru dvou obcí: Kunice a Strančice. Pro první vesnici je příslušný stavební úřad ve Velkých Popovicích a pro druhou v Mnichovicích. Protože větší část území spadá do Kunic, rozhodl krajský úřad, že o celém projektu budou rozhodovat Popovice.

Jenže v těsném sousedství našich pozemků již stojí objekty Mountfieldu a Droxi, které stavebně řešily Mnichovice. Pracovnice z tohoto úřadu jsou upřímně přesvědčené, že mají větší zkušenosti než jejich kolegyně v Popovicích. A nastaly problémy. Odstartoval kolotoč námitek, připomínek a odvolání, které zpočátku podal stavební úřad v Mnichovicích a posléze již jeho zaměstnankyně jako fyzické osoby. I když byly všechny posléze uznány na kraji i na Ministerstvu životního prostředí jako bezpředmětné, stavba se oddaluje a prodražuje.

Když nepočítám, že jsme s novým projektantem kompletně přepracovali dokumentaci pro stavební povolení, včetně detailní studie dopravního řešení, musím platit dvacet zaměstnanců, pro něž vlastně nemám práci, a že mi leží 220 milionů korun v pozemcích, pak mě vyvolané investice přijdou zhruba na sto milionů. Jde o 25 milionů korun za vodní hospodářství v okolních obcích, o 30 milionů za veřejnou komunikaci, kterou postavím na vlastním pozemku pro Kunice, o 20 milionů za dva kruhové objezdy a 25 milionů mě stojí to, že park bude otevřen o rok později."

Autor: Jiří Kučera, Ekonom 8. 12. 2005. www.ihned.cz

 
Přidat k oblíbeným © 1999-2006 Všechna práva vyhrazena www.sweb.cz/kunice