Pohled na VidoviceO KROK ZPĚT 
OBECNÍ ZPRAVODAJ 
O VIDOVICÍCH 
NÁZVY ULIC V OBCI 
FIRMY V OBCI 
ORGANIZACE V OBCI 
OBCE V OKOLÍ 
OBEC V TISKU 
FOTOGALERIE 
HYDE PARK 
KUNICKÝ BAZÁREK 
MAPA SERVERU 
KONTAKT 

Počasí v ČR:
Počasí v obci Kunice dle Norů (Yr.no)
Vidovice

Zámek BerchtoldPůvod Vidovic

Historie obce Vidovice je spojena s panským sídlem, dnešním zámkem Berchtold, o němž je první zmínka již na přelomu 14. a 15. století, a přilehlém statku a obec soustředěna v údolí vidovického potoka.

Zámek Berchtold

Obyvatelé osady Vidovice, „Vidovičáci“ měli ve středověku povinnost zapalovat u Bílého kamene oheň vždy v případě nebezpečí, neboť oheň byl vidět až do Prahy. Proto lid vidový, tedy Vidovice.

Pohled na Vidovice

V průběhu 20. století docházelo k rozvoji obce v souvislosti s cestovním ruchem a rozvojem motorismu, že postupně docházelo k rozrůstání Vidovic směrem ke Kunicům až došlo k jejich spojení. Tato lokalita se stala velmi oblíbenou rekreační oblastí nejen pro Pražany. Dobré dopravní spojení prostřednictvím železnice a přilehlé dálnice byli klíčovými prvky rozvoje. Do konce 80. let 20. století měli Vidovice přes 3O domů a přes 200 chat.

Výskyt Vidovic ve světě

Podle dostupných informací existují dvě obce s názvem Vidovice. Jedná se o naší (Českou) a také o Vidovice v Bosně a Hercegovině.

Pohled na Vidovice

Vidovice se nachází nedaleko chorvatských hranic, cca 20 kilometrů od Brcka. Vidovice je jednou z obcí nacházejících se v Posavinské oblasti, v údolí řeky Sávy. Jedná se o jeden z nejspornějších "bodů" v průběhu Balkánské války. Výsledkem byla vysoká kontaminace území nášlapnými minami a řadou složitosí souvisejících s rekonstrukce lokální ekonomiky. Dobrým příkladem je silnice z Arizonské SFOR silnice do Vidovic, tato silnice protíná několik kilometrů lemovaných pestrobarevnými páskami varujícími obyvatele na miny. Vidovice je malá vesnice ležící na řece Sávě na hranici Bosny a Herzegoviny. Podle dostupných pramenů byla tato vesnice založena v roce 1718 erneuert a v roce 1863 měla 1.691 obyvatel. Dnes, po válce v Bosně, zde žije řádově 1.100 Chorvatů. Více na www.vidovice.org


 
Přidat k oblíbeným © 1999-2021 Všechna práva vyhrazena www.kunice.eu/vidovice